Muasır Genç MüslümanMuasır Genç Müslüman

Muasır Genç Müslüman

Günümüz gençliğinin İslam’ı öğrenmesi ve İslam’a uygun yaşaması yolunda karşılaşacakları, zorluklar ve sıkıntılarla beraber kolaylıklar ve çareler de mevcut. Dinini öğrenmek isteyen bir Müslüman’ın önünde derya deniz kaynaklar mevcut olmasına ve her birine erişimin çok kolay olmasına rağmen hangisinin gerçek İslam’ı anlattığını, hangisinden okumaya başlaması gerektiğini, neyi nasıl okumasının uygun olacağını bilmemesi onun için hem zorluk hem de sıkıntı arz ediyor. Burada çare olarak devreye rehberler giriyor. Bu rehberler arkadaşları, ailesi, hocaları, tanınmış ve tasdik edilmiş insanlar olabilir. Onların yardımıyla bu kutlu yol daha da aydınlanacak, engeller daha rahat atlatılacak, inşallah hedefe daha yakın olacaktır. O hedef Allah’ın rızasıdır. O hedefe ulaşan insan benliğinin, insan olduğunun farkına varır. Bu hedefe giden yoldaki çukurlar, dikenler ancak mutluluk kaynağıdır. Ebedi mutluluğun kaynağı, çukur ve dikenlerden gelir. Acı çeken, zorlanan, düşen; sabreder de işler kolaylaşır, ayağa kalkar ve yürüyüşüne devam eder. 

Okudukça dinini öğrenen, öğrendikçe sorumluluğu ve mutluluğu artan, nefsinin emirlerine karşı gelmeyi başararak esas özgürlüğün Allah’ın hizmetçiliğinde olduğunu gören, erişmiş olduğu saadeti diğer kardeşlerine de ulaştırmayı kendine şiar edinen genç; çarşılarda, parklarda, kafelerde, sosyal alanlarda, evde, okulda, işte, oyunda hal ve hareketleriyle arkadaşlarına ve yaşıtlarına örnek olacak, ilmiyle ve diliyle onları da bu yola sevk etmeye gayret gösterecektir inşallah. Bu gençler inşallah cami cemaatlerinde yaşlılarla beraber saf tutacak, genç cemaate imamlık edecek gençlerin sayısını artıracak, bu uğurda hangi konumda olursa olsun sadece Allah rızası için ve O’nun izniyle çalışmalar yapacak ve İslam alemine çok büyük faydalar kazandıracaktır. Gencin sorumluluğu ağır olmasına rağmen her bir çalışmadan sonra hissedeceği saadet onun kamçılayıcısıdır. İlmi arttıkça artan sorumluluk ve mutluluğu onu daha önce duymadığı muazzam hislerle tanıştıracak ve sadece niçin yaşadığının değil, tümüyle yaşadığının farkına varacaktır. Hakikatte insan olmanın tadını varlığının her hücresinde hissedecektir. 

İslam’ı öğrenirken yaşadığı zorlukları, yaşarken karşılaştığı sıkıntıları yazmanın çizmenin manası yok. Her saha ve safhanın kendine has sıkıntıları mevcuttur lakin ortada bir sıkıntı varsa inşallah çaresi de vardır. Çare belki sorunu ortadan kaldıramayabilir ancak onunla yaşamayı kolaylaştırır. Bizim sıkıntıları değil, çareleri görmemiz ve göstermemiz gerekir.

Evvela her şeyden çok sevdiği Allah’ın, kendisine şah damarından da yakın olduğunu bilen genç her hareketine dikkat eder. O’nun sevmeyeceği işi yapmaya niyetlendiğinde veya yapar durumdayken hissettiği acı, üzüntü, kalp darlığı onu bu işten nehyedecektir. İnsan sevdiği tarafından daha çok sevilmek için neleri yapmaz, neleri terk etmez ki… Her zaman yanında Allah’ın olduğu bilinci de kişiyi daha güçlü kılacaktır. Üzülmeyecek, korkmayacak, kederlenmeyecek, ümitsizliğe kapılmayacak; cesaretini toplayacak, özgüvenini artıracak, neşelenecek ve ümitvar olacaktır. Bu hissiyatla hayatını devam ettiren genç, Allah’ın izniyle karşılaşacağı her zorluğu kolaylaştıracak, her soruna çare bulacak ve hayatını İslam’a değil, İslam’ı hayatına uygulayacaktır. 

Gençliğin müthiş bir kapasitesi vardır. Gençliğin kanı delidir, akar akar durur. Enerji yüksektir, algı yüksektir, öğrenme arzusu yüksektir, yorgunluk yoktur, zaman boldur… Hele ki 21. yüzyılda her şey çok daha kolaydır. Bir gencin yapması gereken tek şey, zihnine “haydi” diyerek duaya sarılmaktır. Bu iş için en uygun an, bu andır. Korkmasın, üzülmesin, endişelenmesin! Mutmain olsun, gireceği bu yol onu ebedi saadete kavuşturacaktır. Yolu adımlarken dahi saadete erişecektir. Bu yoldaki çukurlar, dikenler yıldırmasın. Çukur varsa üstünden atlar, diken varsa üstüne basar. Tek gereken, inançtır.

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar