Çocuk ve Sosyal MedyaÇocuk ve Sosyal Medya

Çocuk ve Sosyal Medya

Günümüzde internetin yaygınlaşması, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin gelişmesiyle beraber sosyal medya kullanımı da artmıştır. Bu, yediden yetmişe toplumun önemli bir kısmını tabii olarak etkilemiştir. Sosyal medyanın etkisiyle iletişim bir başka hale dönüşmüş kısaca daha da kolaylaşmıştır. Bununla beraber sosyallik sanal ortama taşınmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen sosyal medyanın olumsuz yönünü asla göz ardı edemeyiz. Burada bilhassa çocukların sosyal medya kullanımına dikkat etmeliyiz.

Şehirlerimizin, ilçelerimizin, mahallelerimizin sokak ve caddeleri olduğu gibi sosyal medyanın da buna benzer güzergahları barındırdığını unutmamalıyız. Dışarı çıktıklarında nasıl ki ebeveynler çocuklarının nereye gittiklerine dikkat ediyorlarsa, kimlerle görüştüklerini önemsiyorlarsa aynı şey sosyal medya ortamı için de gereklidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde çocuklar özellikle siber zorbalığa, kötü niyetli kullanıcılar tarafından saldırılara, yanlış ve kötü paylaşımlara maruz kalmaktadır. Bunları daha net olarak şöyle maddeleyebiliriz:

Sosyal Medyanın Çocuğa Olumsuz Etkileri

  • Çocuk sosyal medya kullanırken siber zorbalığa maruz kalabilir.
  • Yaşına uygun olmayan içerikteki reklamlara maruz kalabilir.
  • Sosyal medya hesabı kötü niyetli kullanıcıların eline geçebilir.
  • Çocuk iyi niyetli olmayan kullanıcılar tarafından saldırıya ve tacizlere maruz kalabilir.
  • Çocuk kendisiyle ilgili fazla bilgi paylaşımı yaparak güvenliğini tehlikeye atabilir.
  • Sosyal medya kullanımı sırasında çok fazla hareketsiz kaldığı için fazla kilo alımı gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Yüce Rabbimiz Tahrîm Suresi 6. Ayetinde şöyle buyurmaktadır:
Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve kendilerine emredileni yerine getiren melekler vardır.

Peki anne babalar çocuklarının sosyal medya kullanımını nasıl sınırlandırmalıdır?
Ebeveynler çocuklarının bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarını zararlı paylaşımlara karşı denetlemeli, kötü niyetli kişilere karşı uyanık olunmalı ve çocuklarını sahte kullanıcılara karşı uyarmalı ve böylece çocuklarının güvenliği sağlanmalıdır. İnşallah bu sayede çocukların maddi ve manevi dünyaları birçok saldırıdan korunmuş olacaktır.

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar