Fotoğraflı Yorum | DenizFotoğraflı Yorum | Deniz

Fotoğraflı Yorum | Deniz

Uçsuz bucaksız bir ufuk, yavaş yavaş kıyıya vuran dalgalar, kuşlar, martılar, gemiler, mavi…

Bir fotoğraf size ne anlatabilir ki? 

Evet, bu saydıklarımdan İstanbul’u hayal edebilirsiniz. Hatta Bostancı’da kayalara oturmuş, denizi izlediğinizi düşünebilir veya Üsküdar’da kız kulesini izlediğinizi anımsayabilirsiniz ama orada ufuk uçsuz değil, değil mi? Veya bir gemide adalardan İstanbul’a dönüyor olabilirsiniz. Neyse tabii ki konumuz İstanbul, Üsküdar, Kız kulesi değil. En azından şimdilik, belki başka zaman. Bir fotoğraf diyorduk, görmesini bilen göz için neler anlatabilir ki? 

Uçsuz bucaksız bir ufuk. Sonu yok gibi. Gözlerimizi kısıp baksak da göremiyoruz. Gidiyor, gidiyor, gidiyor. Uzanıp giden bir ufukta küçücük kalıyoruz. Tıpkı Dünyadaki küçüklüğümüz kadar. Galaksideki Dünyanın küçüklüğü kadar. İçimizdeki mikroorganizmaların bizdeki küçüklüğü kadar. Gözle görülmeyen o; 1,78 m sen; bilmem kaç bin ışık yılı o. Hepsinden büyük; büyüklüğü, kudreti, rahmeti sorgulanmaz Allah. Hepsini yaratan, hepsinden evvel var olan, hepsinden sonra yine var olacak olan Allah. Karşıda bir ufuk, sahildeki ben, her yerde olan mekandan ve zamandan münezzeh olan Allah ﷻ. Allah-u Ekber. 

Bir fotoğraf, bir ufuk, ne anlatabilir ki insana? 

Hayatın tüm kargaşasından, kavgalarından, yorgunluklardan, işlerden, güçlerden kaçıp geldiğimiz bu sahilde huzur verici bir ses... Her zaman beni benden alıp zamandan koparıp yükümü hafifleten bir ses olmuştur, su sesi. Bir şelalede metrelerce yükseklikten aşağıya dökülüp birbirini vuran suyun çıkardığı o ses; Hacı Bayramda bir yükselip bir alçalarak çalan fonla adeta bir uyum içerisindeki o ses; oturduğum, fotoğrafını çektiğim yerde gemilere, kayalara vurarak kulaklarıma kadar gelen o ses… 

Sonra Allah suyu yarattı. 

Sahi, Hz.Musa kıyıya geldiğinde, kıyıya vuran dalgalar da böyle sert,öfkeli miydi acaba? Hz.Musa kıyıya geldiğinde yüreğini bir korku kaplamış mıydı? Kaplamışsa da, O her zaman Rabbine güvenmiştir ve Rabbi O’nu hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. 

Firavun ve adamları gün doğarken onları takibe koyuldular. İki topluluk birbirini görünce Mûsâ'nın arkadaşları, "Eyvah yakalandık" dediler. Mûsâ, "Hayır!, Rabbim şüphesiz benimledir, bana yol gösterecektir" dedi. Bunun üzerine Mûsâ'ya, "Asan ile denize vur" diye vahyettik. Deniz derhal yarıldı. Her parçası koca bir dağ gibiydi. Ötekileri de oraya yaklaştırdık. Mûsâ'yı ve beraberindekilerin hepsini kurtardık. Sonra ötekileri suda boğduk. Bunda şüphesiz bir ibret vardır. Ama pek çokları iman etmiş değillerdi. Şüphesiz ki senin Rabbin elbette mutlak güç sahibidir, çok merhametlidir. 
Şuara, 60-68 

Suyu yaratan, onu kulları için bir yol ve kurtuluş, inkarcılar için mezar yapan Allah’a hamd olsun. 

Bir fotoğraf, bir damla su, deniz, ne anlatabilir ki insana? 

Çocukluğumdan kalma anılardan olsa gerek kuşlar, her zaman dikkatimi çekmiş; güvercinlerin o sesleri beni mest etmiştir. Kuşları yaratan Rabbime hamd olsun. Allah’ım bizim her kanat çırpışımızı da tespih kıl. Her adımımız senin yoluna olsun. Yarattığın kuşlar gibi biz de her anımızda seni analım. Bize bakan Seni hatırlasın. Ya Rab, ne yücesin.

Göklerde ve yeryüzünde bulunan kimselerle, sıra sıra (kanat çırparak uçan) kuşların Allah'ı tespih ettiğini görmez misin? Her biri duasını ve tesbihini kesin olarak bilmektedir. Allah onların yapmakta olduğu şeyleri hakkıyla bilendir.
Nûr, 41

Bir fotoğraf, kuşlar, ne anlatabilir ki insana? 

Ya Hu, yeri geliyor 70 kilogram adam kıyıda yüzerken boğuluyor, batıyor. Batmasa bile su yutup yutup duruyor. Şu koca makineler, şu koca metal yığınları suyun üzerinden gidip geliyorlar. Lütfen azizim, arşimetin suyun kaldırma kuvveti yasası deme bana. Ne zamandan beri Allah’ın yasaları bir kula adledildi. Demiyor muydu Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de: 

Allah, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.
İbrâhîm, 32

Gemiler Allah’ın emriyle, O’nun koyduğu yasalarla yüzüyor. Bunun dünyalık adı Suyun Kaldırma Kuvveti olabilir ama unutmayalım ki her şeyi tüm özellikleriyle yaratan Allah’tır. Suyu, suyun kaldırma kuvvetini, denizi, gemileri yaratan Allah’tır. Denizi bizim hizmetimize veren Allah’a şükretmeyelim mi hâlâ? Elhamdülillah 

Denizde dağlar gibi yüzen gemiler, O'nun varlığının delillerindendir. 
Şûrâ, 32

Baktığın, gördüğün her şeyden Allah’ı hatırlamak değil midir asıl marifet? Allah da her şeyi delil olarak sermiş önümüze. Gözünü kapatmanın anlamı nedir? 

Bir fotoğraf, gemiler ne anlatabilir ki insana? 

Sen görmek istemezsen kardeşim, bir fotoğrafı bırak, alemi önüne serseler göremezsin. Ama yine sen, her şeye Allah’ı görmek nazarıyla bakarsan, her varlık sana Allah’ı anlatır. Gözlerini aç, kulaklarının pasını sil, kalbini temizle ve dön bak Dünyaya. İşte o zaman bir fotoğraf sana çok şey anlatır benim güzel kardeşim. 

Bakara, 164; Câsiye, 12; Lokmân, 31; bu ayetlere bakmak da senin görevin olsun kardeşim.

Hz. Musa’nın duasıyla bitirelim konuşmayı 

“…Sen bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı. Sen bağışlayanların en hayırlısısın…” 
A’râf, 155

Selamun Aleyküm.

Sonraki yazı

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar