Gençliğin Farkında OlmakGençliğin Farkında Olmak
görsel pexels.com

Gençliğin Farkında Olmak

Gençlerin hayatlarını geçirirken aslında en dikkat etmediği hususlardan bir tanesi de genç olduklarının farkında olmayışlarıdır. Gençler geleceği kuracak ona şekil verecek tabiri caizse kaderini çizecek yegane kimselerdir. Fakat çoğu zaman bunun farkında değillerdir. Ferahlık ve rahatlık içinde bir hayatta olabildiğince rutin yaşarken gençlik ellerinden kayıp gitmektedir. Bu akış içerisinde gençler uyanıp yapabileceklerinin farkına varmalıdır diye düşünüyorum. 

Normal hayatta dünya bütün silahlarıyla gençleri hedef almaktadır. Çünkü para harcamaya en yatkın, ve en hareketli grup gençlerdir. Dolayısıyla genelde gençlerin hoşlanacağı filmler çekilir, yazılar yazılır, oyunlar tasarlanır hatta kafelerin döşemeleri bile ilmek ilmek gençlere hitap edecek şekilde dokunur. Gençler aslında pek olgun değildir. Doğru ve yanlışı çok ayırt etmez. Hoşuna ne giderse oraya sürüklenir. Bir de bence gençler daha duygusaldır. Para daha onları satın almamıştır. Hayat tarafından ezilerek duyguları sömürülmemiştir. İşte bu sebepten her sektörün ilgi odakları gençlere çevrilmiştir. İşte böyle bir ortamda gençlik aslında kötüye gitmemektedir. Adeta zorla sürüklenmektedir. Bu sürüklenme ile ilgili iki konuya değinilebilir. İlki gayri resmi olan her şeyde, resmi olanından fazla para döner. Mesela eczaneden ilacı ucuza alırken kara borsadan on katına alabilirsiniz. İşte tam da bu yüzden gençler gayri resmi işlere sürüklenir. Zaten kuralsız yaşamaya hevesleri olan gençler çok kolay bir şekilde uyuşturucu, kumar, hırsızlık, mafyalık gibi işlere çekilebilir. İkincisi gençler genelde biyolojik olarak cinsellik konusuna çok ilgilidir. Bu aslında insan soyunun devam etmesi için gerekli bir şeydir fakat otuzlara ilerleyen evlilik yaşıyla beraber çoğu genç bu konuda fazladan ilgi sahibi olabilir. Aslında çoğu toplum ve devlet için özel tutulan ve gayri resmi yönleri de olan cinsellik konusu, gençlerin sürüklendiği ve ciddi paraların kazanıldığı bir sektöre dönüşmüştür. Çoğu üretici firma özellikle bu konuyu reklam kampanyalarına ve ürünlerine iliştirmiştir ki henüz tam olgun olmayan ve para harcamaya yatkın gençler kendilerine gelsin ve paraları saçsın. İşte bu sürüklenme içerisinde gençler kaybolup gitmektedir. Aç gözlü ve paraya susayan üreticilerin kurnazlıkları sebebiyle çoğu genç vaktini boş yere heba etmektedir. 

Gençliği çalmaya çalışanlara inat, gençler kendilerini keşfetmelidirler. Zenginlerin para malzemesi olduklarının farkına varmalı ve buna izin vermemelidirler. Hiçbir yetişkin bir genci durduracak kelimeleri bulamaz. Ancak gençler kendileri bu sürüklenmeyi fark edip durdurabilirler. O nedenle tüm genç nesli farkında olmaya davet ediyorum. Neyin farkında olmalılar sorusuna gelince şunları söyleyebilirim. Birincisi Müslüman gençlerin nerde ne yapacağına hiçbir kul karar veremez. Sadece Allah karar verebilir. O nedenle hayatlarını onlara yol gösteren para babaları yerine Allah’ın istediği yöne çevirmelidirler. İkincisi Efendimizin ﷺ hayatını iyi okumalı ve onun gençliğe tavsiyelerini hayatlarına geçirmelidirler. Unutmamak gerekir ki 18 yaşında bir delikanlı efendimiz döneminde ordu komutanı olabilmiştir. Yani Efendimize uymuş ve kendinin farkında bir genç yeri geldiğinde bir orduya bile komutanlık yapabilir. Üçüncüsü okuyan ve yazan aydın kimseleri, toplumu yönlendirenler fazla sevmezler. O nedenle kitap okumanın, yazmanın, gezmenin, bilmenin önemi gizlice azaltılmaktadır. Gençler bunun farkında olmalıdır. Ve bilmelidirler ki onlar bunu yaptığında yani aydın olduklarında, sektörleri ellerinde bulunduranlar tarafından saldırıya uğrayıp küçük düşürülmeye çalışılacaktırlar. Bu da bir gencin farkında olması gereken dördüncü husustur. Saldırılar olacak lakin aydın genç ruhunu satmayacak, dinini muhafaza edecek ve saldırılara rağmen kendisini Allah’ın nasip ettiği zekasıyla koruyacaktır. Beşinci husus ise karşı cins ile alakalıdır. Allah günü geldiğinde herkese, kendisine en uygun kişiyi zaten nasip edecektir. Lakin o gün gelmeden ben kendimi korurum diyerek kendisini karşı cinsin yanına "Sadece arkadaş olacağım." diyerek koyan genç bilmelidir ki meşru olmayan bir ilişkinin çevresinde tur atmaktadır ve her an ayağı takılıp düşebilir. Bu konuda da genç dikkatli olmalıdır. Onlar birbirleriyle flört etmeye başlayıp gelecekteki eşlerini aldatmaya başladıklarında buna tek sevinen sanırım hediye eşya siteleri ve sosyal medya uygulamaları olacaktır. Bahsetmek istediğim son dikkat konusu ise sosyal medya ile ilgilidir. Büyük firmalar elbette satabilecekleri en çok veriyi bu mecralardan elde etmektedir. Twitter'a yazılan her harf Instagram'a yüklenen her durum ve resim, Facebook'a atılan her güncelleme çok büyük bir piyasanın çarklarının dönmesinin tek sebebidir. O nedenle gençlerin her gün daha fazla sosyal medya kullanması için ellerinden geleni yaparlar. Bazen algı oluşturular, bazen tartışma çıkarırlar, bazen resim atmak için event dedikleri etkinlikler yaparlar ve gençleri para kazanmak için kullanırlar. Neticede hiçbir kurum, mahremiyeti gram umursamaz ve daima ceplerini doldurmaya bakar. Bunu da sosyal medya kullanırken her daim hatırlamak gerekir. 

Sonuç olarak yukarıda sürekli değindiğim para konusunun yerine ideoloji olsun, çıkar olsun, inanış olsun ne koyarsanız koyun gençlik birtakım kazançlar için harcanmaktadır. Dolayısıyla gençler kendilerini korumalı, yaşadıkları hayatın farkında olmalı, yaşlandıklarını ve geriye dönemeyeceklerini bilmeli, dinlerini muhafaza etmek için her şeyi yapalı, kısaca fani dünyaya kanmamalıdır. Sizlere farkında olacağınız bir gençlik diliyorum. Selametle.

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar