Kur'an'da GençlikKur'an'da Gençlik
görsel pixabay.com

Kur'an'da Gençlik

Bildiğiniz üzere yüce dinimiz İslam, gençliğe ve gençlere daima önem vermiştir. Genç Sahabiler ve İslam tarihi bunun en önemli delillerindendir. Ve Kur’an-ı Kerim bizi bu konuda aydınlatmaktadır. 

Gençlik, hayatın baharı, bir ağacın yeşerdiği dönem gibidir. Nasıl ki bir ağacın bulunduğu yer, beslendiği su kaynağı, aldığı hava, kullandığı güneş ışığı ne kadar önemliyse, gençlik ve gençlik dönemi de onun gibidir. Gençlikte beslendiğimiz yerler de o kadar önemlidir. 

İslam, gençliğin ilerlemesinde, gelişmesinde ve şekillenmesinde çok önemli bir yere sahiptir ve yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bu konuda en önemli yol göstericimizdir. Kur’an-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde geçen Ashabı Kehf’de en önemli örneklerdendir. Bu surede, zamanın zalim ve putperest hükümdarının sunmuş olduğu puta tapma teklifine karşı çıkan bir avuç imanlı cesur gençlerle ilgili bahsedilmektedir. 

Allâh Teâlâ, onların bu durumlarını şöyle beyân buyurur: 

(Ey Rasûlüm!) Biz Sana onların başından geçenleri gerçek olarak anlatıyoruz. Hakîkaten onlar, inanmış gençlerdi. Biz de onların hidâyetini artırdık.
el-Kehf, 13

Onların kalplerini metîn kıldık. O yiğitler (zâlim hükümdarları karşısında) ayağa kalkarak dediler ki: «Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir. Biz, O’ndan başkasına ilâh demeyiz. Yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz.» 
el-Kehf, 14

Şu bizim kavmimiz Allâh’tan başka ilâhlar edindiler. Bâri bu ilâhlar konusunda açık bir delil getirseler. (Ne mümkün!) Öyle ise Allâh hakkında yalan uydurandan daha zâlimi var mı?
el-Kehf, 15

Peki yaşadığımız şu zamanda gençler olarak nasıl bir yol izlemeliyiz, nefsimizi ve irademizi nasıl bir şekilde kontrol altında tutmalıyız. İnsanoğlu bu dünya hayatının geçici olduğunu asıl hayatın ahiret hayatı olduğunu bilmeli. Bunu unuttuğu zaman gençlik ve yaşlılık zamanı boşa geçirilmiş bir sürece dönüşmekte. Böyle bir hataya düşmemek için Kur’an-ı Kerim’e sımsıkı sarılmalı ve Onu en güzel bir biçimde idrak etmeli. İşte gençlik, Allah(cc) yolunda geçirdikçe verimli bir hale gelir, değer kazanır. 

Resûlullâh ﷺ Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

Hasan ve Hüseyin, Cennet ehlinin gençlerinin efendileridir.
Tirmizî, Menâkıb, 30/3768 

Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz biz Müslüman gençler için nadide birer örnektirler. Rabbim bizleri de onlar gibi olan kullarından olmayı nasip eylesin.

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar