Müslümanlar Dünyaya DüştüMüslümanlar Dünyaya Düştü
Görsel: garipay.blogspot.com

Müslümanlar Dünyaya Düştü

Çok Şükür

Çok şükür ülkemizde Müslümanlar olarak en rahat dönemlerden birini yaşıyoruz. Çok şükür ki bugün Müslümanlar olarak istediğimiz üniversitede okuyabiliyor istediğimiz yerde çalışabiliyoruz. Çok şükür ki bugün ibadetlerimizi gizlemeden yapabiliyoruz. Çocuklarımıza istediğimiz gibi dini eğitimlerini verebiliyoruz. İstediğimiz dini bilgilere saniyeler içinde ulaşabiliyor hatta bir konu hakkında hangi mezhep imamı ne demiş o konu hakkında hangi kaynakları delil göstermiş görebiliyoruz. Bugün Müslümanlar olarak kütüphanelerimiz elimize toz bulaşır diye dokunmadığımız kitaplarla dolu. Evimizden yurdumuzdan okulumuzdan çıktığımız zaman beş dakika içinde ulaşabileceğimiz cumadan cumaya dolan camilerimiz, mescitlerimiz var. Çok şükür bugün ülkemizde Müslümanlar Müslümanlığını refah içinde yaşıyor.

Neden?

Peki bu kadar imkana rağmen neden İslam’a uygun yaşayamıyoruz? Ülkemizde Müslümanların yüzde kaçı Müslüman? Dünyalık işlerimizi bütün detaylarıyla emek vererek yaptığımız halde ibadetlerimizi neden eksik yapıyoruz? Neden yaptığımız ibadetleri bile yapmış olmak için yapıyoruz? Oysa dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibaret değil miydi? Başörtüsü mücadelesini kazandığımız halde neden eski samimiyetimizi kaybettik? Bugün Müslümanlar neden birlikte hareket edemiyor? Müslümanlar olarak neden bereket gibi haya gibi kavramları unuttuk? Bugün ümmet coğrafyamızda yaşananlara neden kayıtsız kalabiliyoruz? Kudüs, Doğu Türkistan ve Afrika’daki kardeşlerimizin çektiği sıkıntılar bizim keyfimizi neden kaçırmıyor? Müslüman Müslümanın kardeşi değil miydi?

Müslümanlar Dünyaya Düştü

Hayatımızın merkezinde İslam olması gerekiyorken oraya dünyayı koyduk. Dünyayı ahirete ulaşmak için bir köprü olarak görmemiz gerekirken köprünün kendisine aşık olduk. İçimizdeki dünya sevgisi kendisini mal ve gösteriş hırsına yöneltti. İşlerimizde helal haram hesabı yerine kâr zarar hesabı yapıyoruz. Bugün bizler özden ziyade söze hâlden ziyade görünüşe bakıyoruz. Bugün hayallerimiz bile dünya işleri ile ilgili cennet hayali bile kuramıyoruz. Bugün İslam hayatımızın merkezinde olması gerekirken Müslüman şahsiyetimizi dünyalık işlerimizin yanında bir ek olarak taşıyoruz.

İmtihan

Şüphesiz ki Allah kullarını imtihan eder. Bu imtihan bazen darlıkla bazen varlıkla olur. Varlıkla imtihan darlıkla imtihandan daha zordur. Bugün bizler zor olan imtihanla karşı karşıyayız. Çünkü bollukta insan kendi nefsi ile daha çok mücadele etmek zorundadır. Bizler Müslümanlar olarak en azından bu mücadelenin farkında olmak durumundayız. Unutmayalım ki alacağımız nefes her geçen gün azalıyor. Her geçen gün dünya köprüsünden ahirete doğru adım atmaya devam ediyoruz. Bir gün köprü bitecek ve sonraki yolculuğumuzu köprüde attığımız adımlar belirleyecek…

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar