Nemrut’un Ölümü ve AynZeliha GölüNemrut’un Ölümü ve AynZeliha Gölü

Nemrut’un Ölümü ve AynZeliha Gölü

Hz. İbrahim yaşadı, Nemrut ise, o kibirlenen, her şeyin sahibi olduğunu sanan Nemrut’un ise eceline bir sinek sebep oldu. Onun da rivayeti odur ki bir gün Nemrut’un burnundan bir gözü kör bir ayağı topal sinek girmiştir. Nemrut rahatsızlığından başına vurulmasını emretmiştir. Başına vuruldukça rahatlayan Nemrut daha da sert vurulmasını emretmiştir. En sonunda da darbelerden ölmüştür. Koca ateşin yakmadığı Hz. İbrahim ve bir sineğin ölümüne sebep olduğu Nemrut.

Aynzeliha Gölü, Şanlıurfa, 2021

Balıklıgöl'den biraz yürüyünce sizi çay bahçeleri karşılar. Çay bahçelerinin arasında ise küçük bir göl daha vardır. Bu gölün adı: Aynzeliha. Yani, Zeliha’nın gözyaşı. Peki kimdir Zeliha? Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’e inanmıştır ve babasının karşısına çıkmıştır. Hz. İbrahim’in ateşe atılmasına engel olamamış aksine babasının öfkesini üzerine çekmiştir. Hz. İbrahim’in ateşe atılmasına çok üzülen Zeliha o kadar ağlamıştır ki bir rivayete göre bu göl Zeliha’nın gözyaşlarıyla oluşmuştur. Bir diğer rivayete göre ise Nemrut kızının da Hz. İbrahim’e inandığını duyunca onun için de ateş yakılmasını emretmiştir ve kızını ateşe atmıştır. Zeliha’nın bu ateşte can verdiği söylenir. Fakat Aynzeliha gölüyle ilgili Kitabımızda herhangi bilgi bulunmamaktadır.

Bir hikaye/menkıbe ile yazımızın ikinci kısmını da bitirelim.

Nemrut, Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emrettiğinde meydanda odunlardan büyük bir yığın yapıp odunları tutuşturmuşlar. O kadar büyük bir alevmiş ki bulutlara kadar yükselmiş. Bütün hayvanlar ateşten korkmuş kaçmış. Bu sırada, göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile telaşla gidiyormuş. Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş:

– Acele ile nereye gidiyorsun?

Telaşla yetişmeye çalışan karınca, ağzındaki bir damla suyu ellerinin arasına alıp cevap vermiş:

– Haberin yok mu? Nemrut, Hz. İbrahim peygamberi ateşe atacakmış.  Meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum.

Diğer karınca kahkahalarla gülerek demiş ki:

– Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki?

Bir damla su taşıyan karınca:

– Olsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar