Sanal Genç 2 | KişiliksizlikSanal Genç 2 | Kişiliksizlik
görsel pixabay.com

Sanal Genç 2 | Kişiliksizlik

Sanal gençliğin ikinci ve bence artık daha önemli bir sorun haline dönüşen konusu, kişiliksizlik. Nam-ı diğer “Fake Hesap”. Son zamanlarda bir hayli dikkatimi çeken konu insanların –bunların çoğu gençlerden oluşuyor– bir sahte hesap açıp, başka insanların yazdıklarını acımasızca, yalanlarla eleştirmeleri, rahatça küfür etmeleri, iftira atmaları, birbirlerinden öldürmek istercesine nefret etmeleri… Asıl önemli olan ise tüm bunları kendi hesaplarından değil de bir sahte hesaptan yapıyor olmaları. Çünkü bu sahte hesaplar söylediği sözün arkasında duramıyor, onu destekleyemiyor, söylediğinin doğruluğunu kanıtlama sorumluluğunda olduğunu düşünmüyor. Gerçek hayatta olsa o insana, kendinden belki de 20 yaş büyük birine, yeri geldiğinde vefat etmiş bir alimin arkasından küfür edemez ama sahte hesapta olunca tüm bunları yapabiliyor, bunları yapabilme hakkını kendinde görebiliyor. Adeta kişiliksizleşip aklına her geleni, hesabı olmayacağını sanıp yapabiliyor. Üzücü olan ise bunun bir sonraki basamağı, yani sahte hesapla yapıp ettiklerini normal kabul edip gerçek hayatta da öyle yaşamaya başlaması, aynı hadsizlikleri gerçek hayatta da yapmaya başlaması. 

Biz, Allah’ın yolunda gitmek isteyen gençler, unutmamalıyız ki gerçek hayatta geçerli olan her kural sanal alemde de geçerlidir. Nasıl ki karşımızda duran insan hakkında iftirada bulunamıyorsak, ona küfretmememiz gerekiyorsa, büyüklere saygılı olmamız gerekiyorsa hepsi sosyal medyada da geçerli. Orada da söylediğimiz her sözün arkasında durabilmeli, ortaya attığımız fikri savunabilmeli, biri hakkında bir şey söyledikten sonra onu kanıtlayabilmeliyiz. Her duyduğumuzu anında, araştırmadan yaymamalıyız. Efendimizin (sav) “Kişiye günah olarak her duyduğunu söylemesi yeter.” ( Ebû Dâvûd, Edeb, 80) hadisini unutmamalı, sosyal medyayı kişiliğimizi kaybetmeden kullanmalıyız.

Sözün özü kardeşim, 

Sanal alem diye sanal kişiliğe bürünüp Allah’ın hudutlarının dışına çıkabileceğimiz yanılgısına kapılmayıp; kimliğimizi, kişiliğimizi her yerde koruyalım. Her an Allah’ın bizi izlediğini unutmayalım. Her davranışımızda Efendimizi örnek alıp, örnek olmaya çalışalım. Unutmayalım ki bizler İslam’ı temsil ediyoruz. İslam güzel, mükemmel, kusursuz. Öyleyse bizler de güzel, mükemmel olmaya çabalayalım. Çaba bizden takdir Allah’tan. Allah’a emanet ol güzel kardeşim. 

Selamun Aleyküm 

Sonraki yazı

Önceki yazı

Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Sen de bir yorum yaz
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

En Çok Okunanlar

01
02
03
04
05
Sizin İçin Seçtiklerimiz


Tıbbiyeli DergiSon Yorumlar